Niemowlę mówi, słuchasz uważnie?

Niemowlęta są dla nas tajemnicą, bo nie potrafimy się z nimi komunikować.  Wiemy jak dziecko rośnie u mamy w brzuchu i nie zadziwia nas, że wszystkie dzieci rozwijają się tak samo. Znamy wszystkie etapy rozwoju dzieci ale trudno nam uwierzyć, że niemowlęta mogą mieć swój „język”. Priscilla Dustan genialna Australijka mająca słuch idealny, oraz zespół profesora Monagasa, który stworzył  tłumacz płaczu, opisali i zobrazowali ten wyjątkowy, lecz rzeczywisty język niemowlaków.   

Idealny słuch pozwoli Ci zrozumieć dziecko.

Priscilla Dustan to genialna Australijką mającą słuch idealny, mama która dzięki swojemu darowi opisała niemowlęcy język.

Priscilla nie umiała jeszcze chodzić, gdy jej rodzicie odkryli, że dziewczynka ma fotograficzną pamięć do dźwięków. W wieku czterech lat po wysłuchaniu koncertu Mozarta potrafiła bezbłędnie odtworzyć go na pianinie, nuta po nucie.

Dzięki swojemu talentowi Priscilla odkryła język nieznany innym, dzięki czemu mogła określić samopoczucie osoby, a nawet zdiagnozować chorobę. „Inni słyszą tylko dźwięk, a ja całą sympfonię” opowiadała Priscilla w amerykańskim, popularnym programie Ophra Show. „Kiedy ktoś mówi jestem w stanie wychwycić wiele informacji, których inni nie słyszą.”

 

Język niemowlaków.

Ten niezwykły talent Priscilli Dustan nabrał innego znaczenia, kiedy urodziła swoje pierwsze dziecko.  „Dzięki mojemu darowi słyszenia dźwięków, byłam w stanie wyłapać różne wzory płaczu oraz zapamiętać  je kiedy ponownie mój syn płakał” mówi Priscilla. „Szybko zorientowałam się że inne niemowlaki mówiły tak samo.”

Po wysłuchaniu ponad 1 0000 maluchów na całym świecie, Priscilla wyodrębniła pięć dźwięków, które dzieci od 0-3 miesięcy wypowiadają niezależnie od rasy, kultury czy kraju w którym się urodziły. Nie powinno dziwić, ze profesor Monagas w wieloletnim procesie badawczym tak samo wyodrębnił 5 rodzajów płaczu (www.zrozumdziecko.pl). Z pomocą ekspertów od dźwięku, Dustan odkryła, że wszystkie dzieci w odpowiedniej sytuacji wydają takie same dźwięki, które mówi są odruchami. Jeżeli rodzice nie będą odpowiadać na te dźwięki -odruchy, dzieci z czasem przestaną ich używać. Wydaje się to bardzo logiczne, jeżeli ktoś nie odpowiada na nasze pytania czy potrzeby przestajemy się z nim komunikować.

Priscilla uczy teraz rodziców języka niemowląt. Dokładnie tłumaczy wszystkie dźwięki, aby rodzice mogli zrozumieć i zapoznać się z płaczem swoich dzieci, aby mogli zrozumieć swoje maleństwo bez jej pomocy. Taką samą możliwość daje tłumacz WhyCry Mini www.zrozumdziecko.pl, pozwala rodzicom nauczyć się języka swoich dzieci, ponieważ nie wszyscy mamy słuch idealny lub Priscille Dustan do pomocy.

 

Co rodzice o tym myślą?

Podczas programu Ophra Show, Priscilla spotkała się z matkami wraz z ich nowo narodzonymi dziećmi, aby pomóc im w zrozumieniu tego uniwersalnego języka.

Rodzice opowiadali jak różnie radzą sobie z płaczem swoich niemowlaków, jak robią listy tego co już zrobili by zaradzić płaczowi: pieluszka zmieniona, dziecko  karmione, ubranko sprawdzone czy nie uwiera, hmmm może wykąpać .

Priscilla tłumaczy płaczące dzieci i można zobaczyć jak mamy są zaszokowane, że ich dzieci rzeczywiście do nich mówią. Po dwóch godzinach spędzonych z Priscillą wszystkie dzieci są cichutkie i szczęśliwe.

 

Macierzyństwo jest piękne kiedy rozumiemy nasze dziecko.

Mamy tak ogromną wiedzę na temat dzieci. Wiemy że możemy się komunikować językiem migowym już z rocznym maluszkiem, zostały przeprowadzone badania nad płaczem dzieci, niezależnie od siebie różne grupy naukowców dochodzą do tych samych wniosków, a jednak wciąż wątpimy, że wszystkie dzieci płaczą tak samo kiedy to samo odczuwają, ból, dyskomfort, zmęczenie. Czasem mam wrażenie, że lubimy sobie komplikować nasze macierzyństwo, które jest i tak już bardzo trudne. Macierzyńtwo jest piękne kiedy rozumiemy nasze dzieci.

Bibliografia:

Zdjęcie Priscilli Dustan pochodzi ze strony http://www.oprah.com/oprahshow/Amazing-Medical-Breakthroughs
O Priscilli Dustan i języku Dustan:
http://www.oprah.com/oprahshow/Amazing-Medical-Breakthroughs
http://dunstanbabylanguage.org/priscilla-dunstan-baby-language
O płaczu i profesorze Monagas:
www.zrozumdziecko.pl
www.why-cry.com

Jedna uwaga do wpisu “Niemowlę mówi, słuchasz uważnie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s