Dlaczego powinnaś czytać swojemu niemowlakowi?

Dziecko nigdy nie jest za małe, żeby zacząć mu czytać. Twoje niemowlę rozwija się każdego dnia, a czytanie na głos bardzo mu w tym pomaga. Czytanie jest także łatwym sposobem na spędzaniem czasu z dzieckiem, wycisza nie tylko malucha ale i Ciebie po dniu pełnym rutynowych zajęć związanych z malcem, kiedy poziom Twojej kreatywności drastycznie spada 🙂

Czytając maluszkowi zapoznajesz go z jednym z najważniejszych umiejętności w życiu. Umiejętność czytania ma ogromne znaczenie w budowaniu podstaw nauki i edukacji, otwiera drzwi do nauki innych umiejętności takich jak mowa, pisanie, ortografia oraz wzbogaca słownictwo. Czytanie dziecku na głos sprawi, że niemowlak  pokocha czytanie w przyszłości, dodatkowo rozwinie jego wyobraźnię i wzmocni więź z Tobą.

Kiedy najlepiej dziecku czytać?

Najlepszy moment na czytanie to przed położeniem dziecka spać. Maluch jest wyciszony, więc mniej rzeczy będzie go rozpraszać, a Ty będziesz mieć cichego, słuchającego Twojego głosu dzidziusia. Możesz także czytać bobasowi kiedy go karmisz. Pozwól dziecku bawić się ulubioną zabawką, gdy mu głośno czytasz. Powoli czytanie stanie się częścią rytuału zasypiania czy karmienia.

Pamiętaj, że uwaga Twojego maluszka będzie się zmieniać. Bądź cierpliwa, wyrozumiała i delikatna, nie zmuszaj dziecka do słuchania jeżeli tego nie chce. Czytanie ma się kojarzyć z przyjemnością. Może dziś właśnie Twoje maleństwo pragnie tylko przytulenia i wyciszenia przy cichej muzyce.

Konradek "czyta" 🙂

Jak wybrać odpowiednią książkę?

Niemowlaki i trochę starsze maluszki lubią książeczki, które są wizualnie atrakcyjne i zachęcają do interakcji oraz mają rytmiczny tekst czyli krótkie zdania, wierszyki  kolorowo zilustrowane. Najmłodsze dzieci po urodzeniu widzą rozmazany obraz, dlatego dla nich najlepsze książeczki są czarno-czerwono- białe o dużych prostych kształtach.

Bardzo lubiane przez maluszki są książeczki, które zawierają części, które można dotknąć (futerko królika, szorstka skóra żabki), przesuwane elementy, rozkładane książeczki, otwierane okienka. Dzieci wyjątkowo lubią książki o zwierzątkach i dzidziusiach.

Pamiętaj, że zmysły Twojego dziecka się rozwijają, książeczka musi być kolorowa, nie stylowa o artystycznych obrazkach :), obrazki muszą być proste, mieć żywe kolory. Gdy czytasz maleństwu pokazuj mu paluszkiem na obrazek, żeby dziecko mogło identyfikować słowo z obrazem.

Niektóre książeczki mają napisane dla jakiej grupy wiekowej są przeznaczone, jednak to Ty jesteś najlepszym sędzią tego na ile Twoje dziecko jest rozwinięte, co lubi najbardziej. Gdy maluch jest już na tyle duży, że będzie sam potrafił wybrać książki, pozwól mu na to.

Czytanie różnych książek, o różnorodnej tematyce zwiększy zainteresowanie Twoje dziecka czytaniem, nauką, rozwinie jego słownictwo i zrozumienie świata.

Opracowane na podstawie artykułu w magazynie Young Parnts i własnego doświadczenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s