Pierwszy smoczek.

Mojemu pierwszemu maleństwu nie dawałam smoczka, gdyż miałam poczucie, że dając dziecku smoka będę złą matką, że powinnam poradzić sobie bez smoczka. Po paru latach i dodatkowej dwójce dzieci, oraz dziesiątek wyssanych smoczków wydaje się to zupełnie głupie 🙂

Niemowlaki mają naturalną potrzebę ssania, czy to piersi, paluszka czy smoczka. Ssanie uspokaja, wycisza, pomaga zasnąć. Nie wszystkie dzieci ssą paluszki i nie wszystkie dzieci potrzebują smoczka. Nie wciskaj smoka dziecku jeżeli go nie chce, ale pamiętaj, że dużo łatwiej pozbyć się smoczka niż nawyku ssania palca.

Za wcześnie.

Jeżeli będziesz karmić piersią nie dawaj smoczka noworodkowi. Twoje maleństwo w pierwszych tygodniach będzie się uczyć ssać pierś. Nie dawaj niemowlakowi smoczka przez pierwsze dwa tygodnie po urodzeniu, aby dziecko dobrze opanowało umiejętność ssania piersi.

Wejdź i wygraj SMOCZEK! - Konkurs trwa do 11.07.2011

Ząbkowanie.

Wielkość smoczka musi być dopasowana do wieku dziecka. Za mały smoczek może wpłynąć negatywnie na rozwój szczęki i zębów. Dzisiaj dostępne są smoczki tak wyprofilowane, że przynoszą ulgę ząbkującym dzieciom.

Odstawianie.

Kiedy dziecko skończy 18 miesięcy powinnaś zacząć odzwyczajać maluszka od smoczka. Zwróć uwagę, że nie kupisz w sklepie smoczków dla dzieci powyżej półtora roku. Przedłużanie ssania smoka przez starsze dziecko może powodować problemy z zębami, zgryzem, z mową, a nawet może powodować infekcje ucha.

2 uwagi do wpisu “Pierwszy smoczek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s