Czy wiesz jaki potencjał drzemie w Twoim dziecku?

Moja najmłodsza córka  trzy tygodnie temu skończyła dwa latka. Urodziła się z rozszczepieniem podniebienia miękkiego, gdy miała pół roku przeszła operację na podniebieniu, dodatkowo ma dreny w uszach. Opisywanie uczuć, które towarzyszą posiadania „nieidealnego” dziecka to oddzielny temat na wpis.

W teorii Amelka powinna przechodzić teraz intensywną terapię logopedyczną, a może i mieć powtórzony zabieg. A w praktyce… z całej mojej trójki trzęsie domem :). A dziś gdy dzieciaki bawiły się w chowanego, a Amelka była szukającą stała przy ścianie i liczyła do 10 (płynnie i wyraźnie), na końcu krzyknęła szukam!

Niedocenianie możliwości własnego dziecka to największy błąd jaki robią rodzice!

„Nieidealnym” dzieciom częściej pozwalamy na porażkę. Radość kiedy Amelka zaczęła wypowiadać pierwsze słowa była nieprównywalnie większa do tej gdy moje starsze dzieci zaczynały mówić. Dziecko rośnie otoczone pozytywną energią. Od rodziców dostaje dużo więcej siły i wspracia. To przyzwolenie na porażkę, a nie strach przed porażką, napędza malucha w stronę sukcesu. Każde dziecko będzie musiało stanąć przed porażką, ale jak sobie z tym poradzi będzie odwzorowaniem podejścia rodziców.

O sekretach nieograniczonego rozwoju dziecka czytaj http://klockigwiazdki.wordpress.com/2011/01/22/sekret-nieograniczonego-rozwoju-dziecka/ 

Dodam, że moja nieidealna, dopiero co  dwulatka:

– mówi krótkie wierszyki typu idzie rak niebo rak,

– podskakuje – co jest dość wyjątkowe, że dwulatek odrywa się od ziemi, zwłaszcza że po zabiegu miała unieruchomione ręce przez ponad 2 miesiące gdy zaczynała raczkować, więc jej rozwój fizyczny był znacznie spowolniony.

– korzysta z nocnika,

– jest dwujęzyczna,

– uwielbia jogę – pozycje typu ślimak czy drzewo to jej ulubione,

– uwielbia pływać, skakać do wody!

I mogłabym tak wymieniać i wymieniać.

 

Amelka po operacji nie mogła wkładać rąk do buzi.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s