Dotyk i ciepło matki przywróciły do życia noworodka.

Dotyk i miłość matki są prawdziwą magią. Dla lekarzy cud medyczny, dla innych kolejny dowód na to, że tak zwane kangurowanie czyli przytulenie matki zaraz po porodzie, zwłaszcza dla wcześniaków jest zbawienny.

Kate Ogg urodziła przedwcześnie bliźnięta w 27 tygodniu ciąży. Po 20 minutach prób, ratowania jednego z bliźniąt,  lekarze przekazali rodzicom smutną wiadomość, że synka  nie udało się uratować.

Ponieważ rodzice chcieli się pożegnać z dzieckiem, pielęgniarka położyła maluszka matce na piersi. „Chciałam go przytulić, pożegnać się, chciałam żeby on poznał nas i wiedział, że go kochaliśmy nim odszedł” powiedziała później Kate.

Po pięciu minutach Jamie zaczął się poruszać.  Mimo to lekarze powiedzieli, że są to ruchy refleksyjne, a ich synek na pewno nie żyje. Kate wciąż tuliła maluszka.  „Pogodziliśmy się ze śmiercią synka, chcieliśmy tylko przeżyć razem ostatnie jego chwile. (…) Liczyliśmy na parę minut razem, które przedłużyły się o parę godzin.” Nikt nie był bardziej zdziwiony, niż rodzicie, gdy Jamie otworzył oczy.  „Pomyśleliśmy, co za błogosławieństwo, że możemy zobaczyć jego oczy nim odejdzie na zawsze.”

Gdy Kate podała synkowi na swoim palcu, mleko z piersi, Jemie zaczął ssać.  Rodzice zaczęli wierzyć, że Jamie żyje, jednak bez większego wsparcia ze strony lekarzy. Para prosiła personel szpitala o pomoc, jednak wszyscy wciąż powtarzali, że dziecko nie żyje.

Ojcu udało się namówić lekarza, aby ten jeszcze raz zbadał malucha. „Wyciągnąl stetoskop, słuchał bicia serca i wciąż potrząsał głową, mówiąc że to nie możliwe.”

Dziś lekarze mówią, że to co wydaje się cudem ma podstawy medyczne. Ciepło matki, oraz wsłuchanie się w bicie serca i oddech matki, pomogły chłopcu wrócić do życia.

Ojciec Jamiego, śmiało mówi, że to jego silna i mądra żona uratowała synka. „Gdyby Kate nie przytuliła do piersi maleństwa, prawdopodobnie Jamie’go nie byłby dziś tu z nami”.

Dziś bliźniaki, Jemie i jego siostra Emily są zdrowymi, szczęśliwymi dwulatkami. Zobacz piękny reportaż, waz z filmem ze szpitala nagranym przez pielęgniarkę.

Kangurowanie

Kangurowanie jest rozpowszechnioną na całym świecie metodą opieki nad niemowlakiem, zwłaszcza wcześniakiem.  Nagie dziecko jest trzymane przez rodzica na gołym ciele, tak aby miało ono bezpośredni kontakt ze skórą, ciepłem rodzica. Noworodka trzyma się na piersi po parę godzin, gdy dziecko jest stabilne i nie wymaga opieki medycznej, nawet dłużej. Kangurowanie początkowo rozwinęło się w ubogich regionach świata gdzie wcześniaki nie mogą liczyć na inkubator.

sposoby na płacz dziecka

Dziś kangurowanie jest rozpowszechnione na całym świecie. Zostało medycznie udowodnione, że bezpośredni kontakt rodzica z dzieckiem, zapewnia fizyczne i psychiczne ciepło. Stabilna temperatura ciała rodzica pomaga dziecku płynniej  regulować temperaturę niż gdyby znajdowało się ono w inkubatorze. Dodatkowo kangurowanie pomaga noworodkom, które mają problemy z oddychaniem po porodzie, wyrównuje poziom tlenu w organiźmie dziecia, pomaga maluszkom łagodzić kolki,  kangurowane dzieci szybciej przybierają na wadze.

Ja kangurowałam trójkę moich dzieci, nie myślałam wtedy o ich zdrowiu, było to po prostu bardzo przyjemne dla mnie i dla dzieci. Wyciszało dziecko i mnie. Polecam 🙂

wcześniak, płacz

Źródło: http://today.msnbc.msn.com/id/38988444/ns/today-parenting_and_family/t/moms-hug-revives-baby-was-pronounced-dead/#.T2QfsPWgyVM
http://www.prematurity.org/baby/kangaroo.html

2 uwagi do wpisu “Dotyk i ciepło matki przywróciły do życia noworodka.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s