Chemikalia, które prawdopodobnie powodują autyzm oraz zaburzenia rozwojowe.

Najnowszy raport o najbardziej toksycznych chemikaliach podejrzanych o powodowanie autyzmu oraz problemów rozwojowych u dzieci, został właśnie opublikowany przez  amerykańskie Centrum Zdrowia Środowiskowego Dziecka – Children’s Environmental Health Center (CEHC) przy nowojorskim szpitalu Mount Sinai.

Według Amerykańskiej Państwowej Akademii Nauk, 3 % zaburzeń neurobehawioralnych występujących u dzieci, takich jak autyzm i ADHD, jest powodowanych przez  istniejące w środowisku toksyczne chemikalia, dalsze 25%  jest powodowanych przez czynniki środowiskowe i genetyczne. Nieznane są dokładne powody środowiskowe.

Raport Amerykańskeigo Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention) donosi, iż 1 na 88 dzieci w USA ma autyzm. Jest to 23% wzrost zachorowań od 2006 roku. Prawdopodobnie tak gwałtowny wzrost jest spowodowany wcześniej wykrywanym u dzieci autyzmem, oraz lepszym zrozumieniem choroby. Mimo to od 2002 roku jest to aż 78% więcej zdiagnozowanych dzieci.

Dziesięć głównych chemikaliów występujących w amerykańskich produktach konsumenckich, które podejrzane są o przyczynienie się do autyzmu:

 1.  Ołów
 2. Metylortęć – występuje w zanieczyszczonym powietrzu jako skutek spalania odpadów zawierających rtęć nieorganiczną oraz spalania paliw kopalnych, zwłaszcza węgla.
 3. Polichlorowany bifenyl (PCB) – byłby szeroko stosowane jako płyny chłodzące w transformatorach, kondensatorach i silnikach elektrycznych. Produkcja PCB została zakazana przez USA w 1979 roku, przez Konwencja Sztokholmska w 2001 roku.
 4. Fosforoorganiczne pestycydy – estry kwasu fosforowego, szeroko stosowane jako rozpuszczalniki, plastyfikatory.
 5. Chloroorganiczny pestycydy – występują w środkach owadobójczych stosowanych  w rolnictwie, medycynie, przemyśle i gospodarstwie domowym.
 6. Chemikalia zaburzające gospodarkę hormonalną.
 7. Spaliny samochodowe.
 8. Wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – występują w silnie zanieczyszczonym powietrzu.
 9. Bromowane substancje zmniejszające palność – powszechnie stosowane w produktach elektronicznych jako środki zmniejszające palność produktów; stosowanet także w tworzywach sztucznych, wyrobach włókienniczych i meblach.
 10. Związdki perfluorowane – posiadają unikalne właściwości, które sprawiają, że materiały są odporne na plamy, olej i wodę; szeroko stosowane są w różnych aplikacjach.

Nie pozostaje nic innego jak wyjechać na wieś, albo do Nowej Zelandii i zacząć uprawiać warzywa we własnym ogródku. Jeżeli ktoś zdecyduje sie zostać w mieście to trzeba pamiętać, aby otwierać oka, wietrzyć mieszkanie, kupować tylko zabawki z wiadomego źródła, które mają oznakowanie CE, butelki nie zawierające BPA, chować przed dziećmi wszelkie chemikalia, baterie, nie myć zabawek środkami chemicznymi, a dzieciom podawać jak najmniej przetworzonych pokarmów, jeść najlepiej produkty z ekologicznych upraw.

Chcesz wiedzieć więcej o autyzmie i jakie zachowanie Twojego maluszka powinno Cię zaniepokoić? Zapraszamy na zaprzyjaźnioną stronę Zuzi i Wojtusia, gdzie znajdziesz informacje o chorobie i terapii oraz blog Zuzi i Wojtusia.

autyzm powody autyzmuautyzm, powody autyzmu
Rysunki Wojtusia
Źródło:
 • http://www.mountsinai.org/patient-care/service-areas/children/areas-of-care/childrens-environmental-health-center/cehc-in-the-news/news/mount-sinai-childrens-environmental-health-center-publishes-a-list-of-the-top-ten-toxic-chemicals-suspected-to-cause-autism-and-learning-disabilities
 • http://en.wikipedia.org

Jedna uwaga do wpisu “Chemikalia, które prawdopodobnie powodują autyzm oraz zaburzenia rozwojowe.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s