10 wskazówek aby niemowlę spało całą, albo chociaż pół nocy.

Rodzicielstwo bliskości czy zimny chów.  Jeżeli chodzi o nauczenie niemowlaka samodzielnego spania to trzeba zacisnąć zęby i wybrać zimny chów. Będąc rodzicami pierwszego dziecka bardzo trudno jest wcielić w życie kilka prostych zasad, które sprawią, że maluch będzie dobrze spał w nocy jak i w dzień. Ja potrzebowałam piątego dziecka, aby bez kompleksów położyć Gabrielka do jego łóżeczka.

Niżej opisane porady to wnioski z mojego doświadczenia jako matki piątki bardzo różnych od siebie dzieci, matki która wypróbowała myślę, że wszystkie możliwe sposoby na usypianie. Ale czy zawsze się sprawdzą? Niekoniecznie, ponieważ każde dziecko i każdy dzień jest inny.

ile niemowlę śpi

1. Nauczy się rozpoznawać oznaki zmęczenia niemowlaka. 

Naucz się rozpoznawać, kiedy dziecko jest śpiące. Będąc samemu zmęczoną i często podirytowaną nie zawsze jest to łatwe. Klika znaków, że maluszek jest śpiący to:

 • brak zainteresowania otoczeniem,
 • tarcie oczu,
 • drapanie, dotykanie uszu,
 • wyginanie ciała,
 • poddenerwowanie,
 • marudzenie i płacz.

Gdy zauważysz oznaki zmęczenia, połóż malucha spać. Wbrew pozorom zmęczone dziecko samo nie zaśnie, jeżeli nie będzie miało dobrych warunków. Jednak przeoczenie sygnałów zmęczenia niemowlaka spowoduje, że będzie ono jeszcze bardziej marudne i zdenerwowane, a więc duże trudniejsze do uspokojenia i położenia. 

2. Kładź niemowlę wcześnie spać.

Na noc niemowlę powinno zasypiać między godziną 19.00 a 20.30, nie później niż 21.00. Jeżeli będziesz próbować położyć dziecko po 21.00 wcale to nie oznacza, że będzie ono dłużej w nocy spało. Kładąc malucha spać gdy jest bardzo zmęczone, sprawisz, że będzie ono miało trudności z zaśnięciem. Dziecko będzie płakać, będzie poddenerwowane, a Ty będziesz musiała włożyć więcej pracy w uspokojenie i uśpienie malucha, który powinien sam zasypiać. Staraj się, aby niemowlę nie ucinało sobie wieczornych drzemek, żeby godzina pójścia spać nie przesuwała się w czasie.

3. Rutyna, rutyna i jeszcze raz rutyna.

Nie będę pisać dlaczego rutyna jest dla dziecka ważna, bo można to przeczytać na każdym portalu parentingowym. Jednak nie mogę tego punktu ominąć gdyż jest to podstawa do nauczenia dziecka samodzielnego spania. Wieczorny rytuał nie musi być skomplikowany, np. kąpiel, książka, muzyka i spanie. Można dodać masaż po kąpieli – niemowlaki bardzo lubią masaż, wyciszają się, relaksują – według badań 15 min masażu sprawi, że maluszek szybciej zaśnie. Ważne żeby rytuał był zawsze taki sam i o tej samej porze. Pamiętaj, że niemowlaka nie trzeba codziennie kąpać. Ja gdy nie kąpię Gabrielka to przemyję mu pupcię pod zlewem, ręce, buzię. Włącz taką samą lub podobną spokojną muzykę klasyczną, która pomoże zasnąć maluszkowi. Zamiast muzyki możesz włączyć szum w tle np. Gabrielek miał włączony nawilżacz powietrza.  Dodatkowo, dzięki wypracowanej rutynie, gdy będziesz podróżować z dzieckiem, dużo łatwiej będzie niemowlakowi przestawić się do nowej strefy czasowej lub nowego miejsca.

4. Widoczna różnica między dniem i nocą.

Naucz maluszka różnicy między dniem i nocą.  Od pierwszego dnia kładąc w dzień niemowlaczka nie wyciszaj całego domu, nie chodź na paluszkach, nie zasłaniaj okien. To nie tylko pomoże lepiej spać w nocy dziecku kiedy jest ciemno i cicho, ale także pomoże maluszkowi spać w każdych warunkach. Najlepiej to rozumieją rodzice kilku dzieci. Gabrielek twardo śpi, kiedy jego starsze rodzeństwo biega i hałasuje  w domu. Jeżeli Twój maluszek nie ma rodzeństwa wystarczy, że zostawisz włączony telewizor, radio, drzwi otwarte do jego pokoju aby mógł „słyszeć” życie domu, Twoje rozmowy z mężem, koleżanką.

 

5. Zadowolone niemowlę szybciej zasypia.

Upewnij się, że twoje dziecko jest zadowolone. Zadowolone niemowlę to spokojne niemowlę, spokojne niemowlę szybciej zasypia i dłużej śpi. Dzieciątko musi być nakarmione, ciepło (nie za ciepło) i wygodnie ubrane, odpowiednia temperatura i atmosfera w pokoju. Możesz je wykąpać, wymasować, poprzytulać, pokołysać. Może Ci zająć trochę czasu dowiedzieć się co Twój maluszek lubi i co relaksuje go przed spaniem – masaż, muzyka, śpiewanie mu do snu.  Może lubi mieć gołe nóżki, albo skarpetki, może lubi żeby go głaskać po główce, albo drapać po pleckach. Dzieci czasami są bardzo wybredne, jeśli chodzi o takie rzeczy. Inne zapachy, inna muzyka, inna osoba, a maleństwo może stać się rozdrażnione, dlatego upewnij się, że wszystko jest w porządku.

sposoby na sen niemowlaka

6. Zawijaj, otulaj, spowijaj od pierwszego dnia.

Otulony niemowlak czuje się bezpieczniej, jest mu ciepło i ciasno jak w brzuchu u mamy.  Zawinięte dziecko mniej płacze, szybciej się wycisza i śpi, śpi, śpi. Maluchowi nie „latają” drapiące i drażniące go rączki. Niemowlę nie ma kontroli nad swoimi rękami. Te ręce tylko go drapią i wkurzają 🙂 A co robią młodzi rodzice? Pielęgniarka przynosi im niemowlaka w szpitalu pięknie zawiniętego, a rodzice go odwijają bo „on chce mieć rączki wolne”. Nie chce!

Można kupić specjalne otulacze lub po prostu można użyć do tego każdego kocyka. Jak zawinąć niemowlaka znajdziesz na youtube. Nie ma się czego bać! Nie robicie krzywdy dziecku tylko mu i sobie pomagacie. Tak spowity niemowlak może spać do momentu aż zacznie się samodzielnie przekręcać z pleców na brzuch. Gabriel do 6 miesiąca spał całą noc zwinięty jak gąsienica i także do każdej drzemki go tak zawijałam. Właściwie od pierwszego dnia był przez cały czas tak zwinięty, tylko na przebieranie go odwijałam.

 

Gabrielek od pierwszego dnia spał otulony.

 

7. Odłóż dziecko do łóżeczka zasypiające ale jeszcze nie śpiące.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Ale jednak jest to jeden z ważniejszych elementów aby dziecko samodzielnie spało całą noc. Chcesz aby maluszek potrafił samodzielnie zasypiać, nauczy się tego jeżeli pozwolisz mu na to. Nie pozwalaj aby dziecko zasnęło Ci przy piersi, gdy karmisz, jeżeli zasypia przy karmieniu to przestań karmić, niech mu się odbije i wtedy już zasypiające ale jeszcze nie śpiące odłóż do łóżeczka. Możesz je pokołysać przed snem, pośpiewać, ale nie pozwól aby zasnęło Ci na rękach. Zasnąć ma same w swoim łóżeczku. I ponownie pamiętaj aby robić tak od pierwszego dnia kiedy wrócisz ze szpitala. Będzie bardzo trudno zmienić nawyki niemowlaka jeżeli od początku nie będzie zasypiało samodzielnie. Dziecko, które zasypia na rękach, przy piersi czy tylko w wózku na spacerze, nie będzie potrafiło samo wrócić do snu kiedy przebudzi się w nocy. Dlatego zaczniesz albo z nim spać, „karmić” do snu, nosić, kołysać wielokrotnie w nocy, a gdy będzie starsze przejdziesz drogę przez mękę aby zaczęło samodzielnie spać całą noc.

8. Nocne przewijanie – szybko i po ciemku.

Nocne karmienie i przewijanie powinno odbywać się po cichu, po ciemku, tak aby niemowlę było jak najmniej stymulowane. Gdy urodziła się moja pierwsza córka Kalinka, przewijałam ją klika razy w nocy, aby miała sucho, czysto, potrafiłam ją także całą przebrać gdy trzeba było, potem musiałam ją ponownie usypiać, gdyż była zupełnie rozbudzona. Gabrysia, moje piąte dziecko w ogóle w nocy nie przewijam 🙂 no chyba że robił kupki, ale robiłam to w zupełnej ciemności, bardzo szybko, bardzo cichutko. Podobnie z karmieniem, nie śpiewam, nie nucę, nie kołyszę, karmię i odkładam z powrotem do łóżeczka. Na pewno dla młodego rodzica, takie szybkie nocne przewijanie nie będzie łatwe, ale przynajmniej staraj się nie mówić nic do dziecka i mieć przygaszone światło.

9. Nie śpij z niemowlakiem.

Położenie się z niemowlakiem w tym samym łóżku jest tylko pozornie mniej męczące, bo nie trzeba dupska w nocy ruszyć by podnieść dziecko z łóżeczka do karmienia. Tylko, że śpiąc z niemowlakiem, jest się ciągle na włączonym czuwaniu. Nie można zasnąć twardym snem, bo ciągle się uważa by nie zgnieść dziecka. Co jest bardziej męczące? Według mnie spanie z dzieckiem. Wolę spać twardo i obudzić się w nocy parę razy, niż spać całą noc w półśnie. Już nie wspomnę o tym, że gdy maluszek nie będzie wymagał nocnego karmienia będzie bardzo trudno wyprowadzić go do jego łóżeczka.  Trójkę moich najstarszych maluchów karmiłam w naszym łóżku, dopiero przy czwartej Helenie, stwierdzałam, że jestem na to za stara 🙂 Kupiłam sobie porządny bujany, bardzo wygodny fotel i karmiłam, wciąż karmię Gabrielka tylko w tym fotelu, nigdy nie karmię go na leżąco w naszym łóżku.

10. Poczekaj zanim wstaniesz.

Cykl snu u dzieci i dorłosych trwa 45 min. To oznacza, że co 45 min dorośli i dzieci, które potrafią samodzielnie zasypiać „budzą się”, jednak przebudzenia są tak krótkie, że tego nie zauważamy. Niemowlę, kiedy się przebudzi może zacząć jęczeć, marudzić, popłakiwać. Poczekaj parę minut nim do niego podejdziesz. Dziecko pojęczy, pokręci się i zaśnie z powrotem. Niemowlę powinno samo nauczyć się zasypiać. Jeżeli będziesz od razu podchodzić do malucha, nosić je i kołysać, wpędzisz się w kłopoty. Przyznam nie jest łatwo nie reagować jak dziecko się przebudzi. Ja jak słyszę, że Gabrielek się kręci momentalnie wstaję i podnoszę go i karmię, więc przyszedł czas żeby wyprowadzić go z naszej sypialni. Gdy Gabryś będzie spał w swoim pokoju, ja śpiąc nie będę słyszeć jego popłakiwań i jęków, tylko prawdziwy głośny płacz do którego już trzeba wstać.

Pamiętaj, każde dziecko jest inne, każde lubi co innego, ma lepsze dni i gorsze, będą rosły zęby, będzie brzuszek bolał, będzie miał dużo stymulacji w ciągu dnia. Na to jak dziecko śpi wpływa bardzo wiele rzeczy, czasem będzie trzeba dłużej ponosić, czasem częściej w nocy wstawać, czasem dłużej będzie płakać, aż przyjdzie moment że będzie spał całą noc, a taki moment prędzej czy później przyjdzie! Jeżeli koleżanka Ci opowiada jak jej dziecko przesypia całą noc, nie martw się, jej dziecko to nie Twoje, może to dziecko śpioch, a Twoje lubi okrywać świat niż spać.

img_9648
Najstarsza Kalina i najmłodszy Gabrielek.

14 uwag do wpisu “10 wskazówek aby niemowlę spało całą, albo chociaż pół nocy.

 1. Moje czwarte dziecko jest wyjątkowe- poza tym, że w wieku 2,5 mca ma założone dreny w uszach to przede wszystkim- odkąd skończył 1,5 mca potrafi przespać w nocy 6 godzin. Ponieważ jest dzieckiem ‚z nadwagą’- jak stwierdziła Pani Ordynator w szpitalu na oddziale pediatrycznym! (ha, ha 😉 )- tzn. wagę urodzeniową podwoił szybciutko, przybiera ok. 60 g dziennie więc nie wybudzam Go w nocy na karmienie. Skutkiem ubocznym;) jest częste karmienie w ciągu dnia.

  1. Moja córka (trzecie dziecko) też miała dreny i była całkiem prostym dzieckiem w obsłudze, może dreny działają magię 🙂 lepiej słyszą ciszę 🙂 Gabrysiek za chwilę będzie miał 11 miesięcy i jak przesypiał już całą noc to wychodzące zęby zrobiły z niego potwora!

 2. Dzięki za kilka rad, na pewno skorzystam (myślę też że każde dziecko jest inne i jedno przesypia praktycznie całą noc a kolejny bobas natomiast daje w kość nie ma na to reguły) 🙂

  1. Oczywiście! Jedno zacznie chodzić jak ma 9 miesięcy, a inne 15 miesięcy, i wcale to nie oznacza, że my rodzicie się źle dzieckiem zajmujemy!

  1. W poscie mowa jest o trochę większych dzieciach, a nie noworodkach, które nie znają różnicy między dniem a nocą, przesypiają noc i dzień… idealnie 🙂 Ale nawet noworodek, jeżeli je spokojnie, w czasie snu to nie powinno nałykać się powietrza więc nie ma co odbijać… ale to z mojego doświadczenia. Każde dziecko jest inne i jeżeli nie czujesz się komfortowo odłożyć niemowlę bez odbicia, nie rób tego. Ale jak najbardziej możesz nakarmić i odbić dziecko które jest spętane bez odwiajania. Dziecku odbija się ponieważ są bański powietrza, które dostały się wraz z pokarmem, jeżeli niemowlę je spokojnie, mocno przyssane jest do piersi czy butelki to tego powietrza się nie nałyka. Ja nie odbijajam karmiąc w nocy niemowlaki, no może tylko pierwszą córkę. Obijanie to znaczy, że często takie niemowlę trzeba obudzić bo trzeba je postawić pionowo, ale noworodek może się nawet nie przebudzić 🙂 W poście są tylko wskazówki, które mogą Ci pomóc, ale każde dziecko, każda mama i tata są innni i nie należy się przejmować, że jeżeli coś działa dla jednej mamy to musi działać u wszystkich bo tak nie jest.

 3. Czy masz jakieś rady dla mamy 4 miesięcznego bobasa, który nie zaśnie inaczej jak na piersi, odłożenie jej, gdy prawie zasnęła kończy się strasznym protestem i dramatycznym płaczem, który potem ciężko ukoić.

  1. Trudna sprawa, nie zazdroszczę. Oczywiście miałam ten sam problem, lub gdy córka zasnęła mi w chuście, bo oczywiście jak odkryłam „wspaniałą” chustę to już nigdy z niej dziecka nie wyjęłam 🙂 Ale wracając do tematu. Pytanie jest jest na ile jesteś gotowa zmienić jej i swoje nawyki, bo nie obejdzie się bez płaczu. Generalnie to pierś powinna być tyko do karmienia 🙂 łatwiej powiedzieć trudniej zrobić. Kilka rad. Nakarm ją i nie pozwól jej „ssać” pierś. Nakarm i odstaw od cyca jak zje, jak zaczyna mlaskać, bawić się piersią itd. to znaczy że już się najadła. Świetnie wiemy kiedy dziecko „wyciąga” z nas mleko a kiedy po prostu ssie sutek. Może być tak że córcia potrzebuje ssać. Spróbuj jej dać smoczka. Nie oszukujmy się będzie jej trudniej zasnąć bez smoczka jeżeli ma już ten nawyk ssania. Możesz spróbować różnych rzeczy czyli dajesz jej smoka i trzymasz dalej przytuloną do siebie i kołyszesz, lub zmieniasz jej pozycję, żeby nie „czuła” mleka. A najlepiej by było gdyby ją wziął ktoś inny do usypiania, np. tata, babcia itd. ktoś kto nie ma Twojej piersi, której od Ciebie ona będzie oczekiwać, nie oszukujmy się, przyzwyczaiła się do dobrego, dużo trudniej będzie ją odzwyczaić gdy ty ją będziesz kłaść spać. I Tobie będzie trudniej nie dać jej tego cyca, kiedy będzie płakać i się złość, bo w końcu masz go pod ręką. Pamiętaj że na czas spania liczą się wszystkie nawet te 10 min drzemeczki przy piersi. Jeżeli ona tak Ci przysypia przy każdym karmieniu i nie śpi sama w ciągu dnia, wyobrażam sobie że jesteś mocno przemęczona.

 4. Moja mała codziennie od 2 w nocy do 13 nie da spać bo ciągle się budzi i płacze. Jak już zaśnie to max na 10 minut a tak to co chwile się budzi i płacze.

 5. Rady fajne, ale spanie z dzieckiem to nie męka. To naturalne. Jako jedyne ssaki próbujemy od poczatku oddzielać dziecko od matki. Polecam poczytać o czwartym trymestrze oraz rodzicielstwie bliskosci. Niby chcemy wracac do natury itd. W jednak wciąż ludzie mysla ze dziecko ma od poczatku byc samodzielne i samo spać. Smutne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s