Szcześliwe życie niemowlaka podczas pandemii.

Planujesz poród? Zaplanuj także co najmniej miesiąc odpoczynku w domu, bez tabunów gości, bez zakupów, bez pracy, bez wychodzenia z domu.

W Azji kobiety po porodzie co najmniej przez miesiąc nie wychodzą z domu. W kulturze zachodniej celebruje się powrót do pracy zaraz po porodzie, jest presja otoczenia aby od razu być aktywnym. Poddajemy się tej presji, bo w rzeczywistości trudno jest z dnia na dzień odciąć się od świata i drastycznie zwolnić tempo.

Urodziłam Monisię i chwilę później zaczęła się kwarantanna i zrozumiałam dlaczego do dziś podtrzymuje się tradycję w kulturze wschodniej „siedzenia miesiąca”.

Według wielotysięcznej tradycji medycyny chińskiej czas bezpośrednio po porodzie ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia matki i noworodka. Zasady są bardzo surowe i bardzo trudno byłoby się ich trzymać: jedzenia tylko ugotowanych, mdłych i ciepłych posiłków, żadnych gości, tylko odpoczynek, jedzenie, spanie i karmienie, bez telewizji, książek i innych rozpraszających nas rzeczy.

Wyobraź sobie, rodzisz dziecko i wszyscy skaczą dookoła Ciebie, jesteś pępkiem świata przez cały miesiąc 24 godziny na dobę. Zawsze jest ktoś kto ugotuje i poda Ci ciepły posiłek, przewinie, umyje, poda niemowlaka do karmienia, tak abyś mogła odpocząć i zregenerować siły po porodzie. Muszę przyznać, że przez trzy dni w amerykańskim szpitalu tak właśnie było i było to cudowne! Pierwszej nocy chciałam Monisię mieć przy sobie, następnej poprosiłam pielęgniarkę aby zabrały ją na noc i tak pielęgniarki zrobiły. Przynosiły tylko na karmienie i zabierały z powrotem do tak zwanego „żłobka”. Nie chciałam wracać do domu gdzie, oprócz szczęścia i gromadki kochających dzieci, czekały mnie obowiązki związane z obsługą już ośmioosobowej rodziny.

Pandemia i kwarantanna. Nieplanowane siedzenie w domu całej rodziny okazało się dla mnie i dla Monisi zbawcze. Mąż pracował jednak był w domu i pomagał, dzieci przestały chodzić do szkoły, na skrzypce, pianino, gimnastykę. Wszyscy byliśmy w domu, co oznaczało nie musiałam nikogo nigdzie wozić, wstawać rano robić śniadań, drugich śniadań, obiadów itd, wszystkiego w biegu. Monika nie była wystawiona na przyniesione przez gości i dzieci bakterie. Dodatkowo przed zamknięciem granic moja mama przyleciała do pomocy. Ja i Monika miałyśmy, dziś to wiem, upragniony spokój.

Spokój to szczęście. Wypoczęte, spokojne i zdrowe niemowlę to szczęście całej rodziny. Kwarantanna wymusiła na nas bardzo regularny i powolny tryb życia, bez ekscytujących wypadów, wyjazdów czy wizyt. Dla niemowlaka taka regularność jest ogromnie ważna. Wymęczenie dziecka wyjazdami na zakupy, wycieczki, gości wcale nie powoduje, że niemowlę będzie lepiej spało, wręcz przeciwnie, będzie niespokojne i rozdrażnione.

Monisia ma naszą całkowitą uwagę. Bez kwarantanny, Monika byłaby dodatkiem do rodziny, która żyje w pędzie, musiałaby dostosować się do treningów gimnastycznych, koncertów skrzypcowych, zawodów, zakupów. Cudownym i kochanym dodatkiem, jednak nie na pierwszym planie. Dziś to życie całej rodziny jest w harmonii z trybem dnia Moniki. Wszyscy ją noszą, przebierają, kołyszą, chodzą na spacery, tulą, karmię tylko ja :). Nie ma dłuższej chwili żeby Monisia płakała, bo ktoś zaraz podejdzie ją podniesie, zabawi, porozmawia.

Monika ma prawie cztery miesiące, jest coraz bardziej aktywna, przekręca się z pleców na brzuch, śmieje się, śpi klika raz w ciągu dnia i ma jedną długą drzemkę. Nigdy nie miała nawet katarku, żadnej choroby, kiedy reszta w tym wieku choć raz brała już jakieś lekarstwa. Noc przesypia całą. Zasypia około 20 i budzi się o 7 rano. W nocy dwa razy się budzi na karmienie, nie przewijam jej, nie rozwijam z kocyka w który jest zamotana, karmię i odkładam do spania. Ja i ona jesteśmy wypoczęte, co w wieku czterdziestu lat i szóstki dzieci nie jest łatwe.

Ktoś powie, że Monika to po prostu łatwe dziecko i za pewne ma rację. Dzieci są bardzo różne, jednak ustabilizowany tryb życia przynajmniej przez pierwszy miesiąc, bardzo spokojny, powolny z mamą w piżamie będzie kluczowy dla rozwoju dziecka, rozwoju jego układu odpornościowego oraz regeneracji kobiecego ciała po bardzo dużym wysiłku jakim był poród.   

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s