Rzadko pojawiają się zabawki, za którymi szaleją dzieci i dorośli na całym świecie, chłopcy i dziewczynki. Zabawki, które są genialne w swojej prostocie, a przy tym rozwijają umiejętności manualne dziecka w każdym wieku, wciągają w zabawie nie na godziny, ale na miesiące, stają się pasją na lata.  

W 2014 roku taką zabawką były krosna do robienia bransoletek z gumeczek, tak zwane loomy (od angielskiego słowa loom), po szalonym sukcesie w Stanach, bransoletki z gumeczek można było znaleźć z każdym miejscu w Polsce. Zabawka otrzymała liczne nagrody na całym świecie i na razie nie ma innej, która by powtórzyła ten spektakularny sukces. Co się wydarzyło, że w Polsce w ciągu jednego miesiąca wszyscy odrzucili genialną zabawkę, która dosłownie stała się gorącym kartoflem?

Każda zabawka, która odnosi ogromny sukces ma swoją tańszą wersję, lub jak to często bywa w tym samym czasie zostają opatentowane podobne niezależne od siebie produkty. I tak też stało się z krosnami do robienia bransoletek. Gdy główny światowy gracz Rainbow Loom wszedł na polski rynek było już dużo za późno aby zdobyć wartościową część rynku.

W 2013 roku jako firma staraliśmy się o dystrybucję tegoż produktu, jednak producent zupełnie nie był zainteresowany sprzedażą w Polsce. Zdecydowaliśmy się na reprezentację firmy Friendly Bands z krosnem Sunshine Loom, które zostało wymyślone przez 11 letnią Jessicę. Jest to jedyne tak przemyślane krosno, że nawet czterolatki mogą robić na nich bransoletki.

Gdy bransoletkowa histeria opanowała Polskę, firma Rainbow Loom stwierdziła, że jednak chce kawałek polskiego rynku. Jedyny pomysł jaki firma ta miała na wyróżnienie swojego produktu to wypuszczenie plotki, że wszystko co nie Rainbow Loom to toksyczne, zatrute i powoduje raka. Jako, że lato to sezon ogórkowy nic ciekawego się nie dzieje, prasa i nie tylko szybko podłapała temat „niebezpiecznych” gumek, które powodują bezpłodność. Eksperci alarmują! Jacy eksperci? Popularne bransoletki powodują raka! Bransoletki? Ruszyła lawina.

Dosłownie przerażeni rodzice zaczęli wyrzucać zestawy i gumki, a kto prowadził bloga pisał o raku, który powodują gumeczki. Moja chrześnica została zwyzywana przez koleżanki w szkole,  a my do dziś na naszym koncie youtube otrzymujmy informacje od doinformowanych dzieciaków, że bransoletki powodują raka.

Nasi klienci, w tym moje najlepsze koleżanki kwestionowały bezpieczeństwo zestawów, które od nas kupiły, mimo że były one wielokrotnie badane, łącznie z dodatkowymi badaniami wykonanymi przez nas w Polsce.

Sanepid zainteresował się sprawą i co? i NIC! Sanepid nie znalazł ani w gumkach, ani w krosnach, ani szydełkach tych oryginalnych, tych podrobionych, tych legalnie i nielegalnie sprowadzonych do Polski. Niski procent nielegalnie wprowadzonych do Polski  zestawów posiadało dodatkowo zawieszki do bransoletek i to te zawieszki miały podwyższony w porównaniu do normy, czasem i 120-krotnie poziom ftalanów. ZAWIESZKI!!! Nie gumki, nie krosna, ale ZAWIESZKI!

Niestety wciąż tytuły krzyczały z monitora „Uwaga! Te bransoletki mogą wywołać raka!”, ale już w tekście można było przeczytać: „Eksperci przebadali pięć opakowań gumek dostępnych na polskim rynku, różnych producentów i w nich ftalanów nie było.” Ale czy ktoś czyta treści artykułów? Chyba nie, ponieważ do tej pory jest nieracjonalny strach przed krosnami.

Czy bransoletki z gumeczek są toksyczne?! NIE

Powołując się na UOKiK informacja z dnia 13.10.2014: 
Gumki i zawieszki do bransoletek – działania
Próbki dostępnych na polskim rynku kolorowych gumek do wyplatania bransoletek nie zawierają szkodliwych substancji i nie stwarzają zagrożenia – wynika z analizy specjalistycznego laboratorium UOKiK w Łodzi. Niestety, dwie próbki kolorowych zawieszek zatrzymane na granicy zawierały niebezpieczne ftalany w niedozwolonej ilości. Towar nie zostanie dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej

Krosna do robienia gumeczek to genialna i wciąż modna zabawka.

Krosna takie jak Sunshine Loom do robienia bransoletek i nie tylko z gumeczek to naprawdę genialna zabawka. Mało jest takich produktów, do których moje dzieci wracają co jakiś czas. W domu mamy 3 loomy (dzieciaki się kłóciły:) ) i każdy co jakiś czas w użyciu. Najczęściej gdy wybieramy się w podróż, ostatnio w góry. Po 10 godzinach w samochodzie mieliśmy 20 różnych bransoletek, misiów, wisiorków, itd. Można było  dzieciom dać iPada na 10 godzin.

gumeczki lumki

Czy ciągle się nosi bransoletki z gumeczek? Oczywiście, chociażby zobaczcie opublikowane w zeszłym tygodniu na Pudelku zdjęcia księcia Harrego.

ksiaze

Bransoletkowe szaleństwo.

Już za chwilę już za momencik, powoli będę wrzucała wzory i co można zrobić z na dzień dzisiejszy ulubionej zabawki, zestawu kreatywnego do robienia bransoletek z gumeczk czyli  tak zwany Loom moich starszych dzieci.  Szalona moda w 2013 roku opanowała Amerykę, łącznie z moimi dziećmi. Jest to tak fajna i prosta zabawka, wciągająca dzieciaki na całe dnie, że postanowiłyśmy z Kalinką podzielić się naszymi wzorami, oraz pomysłami, i jak zrobić takie bransoletki. Super proste, super ładne kolorowe, super prezent dla koleżanki, mamy, brata.

Nie skłamię jak napiszę, 95% dzieci powyżej 7 roku życia ma to w Stanach, niekóre szkoły zakazały przynoszenia do szkoły bransoletek i zestawów do robienia, gdyż dzieciaki się wymieniały pomsyłami, gumeczkami itd.

Poniżej film nagrany przez naszą wspaniałą modelkę 🙂 która pokazuje jak zrobić najprostszy wzór jednej pętelki oraz zdjęcia. Już niedługo nowe filmy i nowe wzory. Dziś idę na łatwiznę i wrzucam zdjęcia z sieci, a niedługo nasze własne… tylko ściągnę z iPada 🙂

sdfg

 

Tęczowa Bransoletka
Tęczowa Bransoletka

 

bransoletki z gumek
Prosty wzór jedna pętelka.
Dziewczyny uwielbiają te bransoletki, które same zrobiły.
Dziewczyny uwielbiają te bransoletki, które same zrobiły.

 

Sunshine Loom od FriendlyBands

Sunshine Loom od Friendly Bands jest jedynym na świecie okrągłym zestawem, tak zwanym loomem (loom oznacza warsztat tkacki) do robienia bransoletek z gumeczek. Dzięki okrągłemu kształtowi, jest dużo łatwiej zrobić trudne wzory bransoletek i duże rozmiary bransoletek dla mamy, taty, babci, cioci itd.

Sunshine Loom od Friendly Bands
Sunshine Loom od Friendly Bands

asdf

Po zakupieniu Sunshine Loom, wszystkie inne loomy odeszły w zapomnienie 🙂 Poniżej Kalinka ze swoim zestawem 🙂 i tak wiem że zdjęcie jest bokiem…. ale nie wiem jak je „postawić” hahahaha

Sunshine Loom od FriendlyBands
Sunshine Loom od FriendlyBands

asdf

Haczyki są duże i szerokie, więc dużo łatwiej nakłada, zdejmuje się, przekłada gumeczki. Haczyki są dalej od siebie oddalone, więc przy trudnych wzorach nie plączą się te gumeczki.  Sunshine Loom ma miejsce do przechowywania gumek, zawieszek, zapinek, ma 3 zawieszki w zestawie podstawowym, pokrywkę, gdy znaczniecie bransoletkę z gumeczek, możecie przerwać, zamknąć i wrócić do nienaruszonej pracy 🙂 ah i co bardzo ważne haczyki są ponumerowane, dzięki czemu dużo łatwej nauczyć się wzorów z filmów na youtube i zapisać wymyślony przez Was wzór. Zobaczcie poniżej cudną letnią, kwiecistą bransoletkę z gumeczek, oraz owocową 🙂

Letnia bransoletka z gumeczek.
Letnia bransoletka z gumeczek.

asdf

Owocowa bransoletka z gumeczek :)
Owocowa bransoletka z gumeczek 🙂

 

Więcej śliczny wzorów nie tylko bransoletek z gumczek ale pierścionków, breloczków, naszyjników na naszej nowo założonej  facebookowej stronie.Pokażcie swoje bransoletki wrzucę na facebooka i na bloga!

asdf

Swoją przygodę z bransoletkami z gumeczek zacznijcie od najprostszego wzoru, czyli łańcuszka. Poniżej film na youtube.

Modne i wygodne :) bransoletki z gumeczek
Modne i wygodne 🙂 bransoletki z gumeczek

asdf

asdf

Kolejny dość prosty, a efektowny wzór to tak zwany ogonek rybi (po angielsku fishtail)

Wzór fishtail czyli rybi ogonek :)
Wzór fishtail czyli rybi ogonek 🙂

 asdf

Bransoletki z gumeczek robią także chłopcy.
Bransoletki z gumeczek robią także chłopcy.

 

A tutaj film, jak zrobić wzór bransoletki rybi ogon. Właśnie dzięki temu, że Sunshine Loom jest okrągły nawet 3 koleżanki/koledzy mogą razem robić bransoletki na jednym loomie.

9 uwag do wpisu “Tęczowe bransoletki Sunshine Loom czy Rainbow Loom – pomysły i wzory.

    1. Błagam, trochę myślenia. Gumki nie są trujące tylko te tanie zawieszki mogą być… my nasze gumki badaliaśmy nie ma żadnych fatalanów ani innych toksycznych substancji. Proponuję przeczytać parę poważnych artykułów nie w prasie która lubi sensacje jak Fakt tylko np. najnowszy na WP.pl gdzie jest jasno napisane że Inspekcja Handlowa bada gumki i nic w nich nie ma!!! tylko znaleźli w niektórych zawieszkach! http://finanse.wp.pl/kat,1033781,title,Niebezpieczne-zwiazki-chemiczne-w-zawieszkach-do-bransoletek,wid,16955458,wiadomosc.html?ticaid=1139ea Dziewczyny myślcie same, czytajcie uważnie, nie piszcie bzdur bo same o sobie opinię wydajecie.

  1. żadne gumki nie są trujące ale to wszystko to podróby !!!! oryginalnym produktem są Rainbow Loom ! W polsce od niedawna mozna je kupic na stronie oficjalnego dystrybutora Rainbow Loom Polska zachęcam i polecam

    1. Sunshine Loom nie jest podróbą, jest to zupełnie inny produkt niż Rainbow Loom, co chyba wizualnie widać. Dodatkow otrzymał wyróżnienie Zabawki Roku 2014. Sunshine Loom został opatentowany mniej więcej w tym samym czasie co Rainbow Loom. Sunshine Loom opatentowała dziewczynka Jessica, która robiła wcześniej bransoletki na palcach i cóż mniejszy budżet mniej znana na świecie, mimo że produkt jest dużo lepszy niż Rainbow Loom i już dla dzieci od 5 roku życia. A co do Cool Rainbow no to nie da się ukryć że jest zainspirowane Rainbow Loom choć też opatentowany w Hong Kong’u. Cool Rainbow jest dlatego w Polsce bo Rainbow Loom nie chciało wejść do Polski. Polski rynek dla Rainbow Loom chyba wydawał się im za mały albo za biedny. Polscy klienci się im przypomnieli jak zobaczyli, że w Polsce tez mogą zarobić. A potem ta obrzydliwa i nie przemyślana kampania marketingowa, że wszystko jest zatrute tylko nie Rainbow Loom, wystraszyło wielu ludzi.

      1. Starania o patent byly w tym samym czasie i niezaleznie od siebie, jaki i pomysly. kto pierwszy opatentowal, nie wiem, ale nie jest to oryginalny pomysl takich krosen i dzieci robiacych bransoletki z gumek bylo od wielu wielu lat. Zasluga Rainbow Loom bylo jak i Sunshineloom, stworzenie latwego w obsludze dla dzieci, krosna. Dzis pamietac sie bedzie ta firme ktora pierwsza zaczela sprzedaz i marketing czyli Rainow Loom.

    1. Sunshine Loom został stworzony przed Rainbow Loom, tylko firma Friendly Bands dopracowywała ten produkt i nie promowała tego jak Rainbow Loom i to Rainbow Loom stał się hitem a nie Sunshine Loom, mimo że Sunshine Loom jest dopracowany, przeznaczony dla dzieci 5+ a inne loomy są 8+, ma wyjmowane haczyki, ma otwarte haczyki, to nie jest loom który idzie z odlewu jak Rainbow Loom czy Cool Rainbow. Trzeba mieć produkt w ręku aby ocenianiać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s